Spotkanie Kapituły Wina Uniwersytetu Jagiellońskiego 2013

20 Lut 2014


20-tego listopada w mieszczącej się w Collegium Maius kawiarni „U Pęcherza”, odbyło się spotkanie Kapituły Wina Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak co roku, rozmawiano o uniwersyteckim winie, planach na przyszłość oraz kulturze winiarskiej w naszym kraju. W zgodnej opinii członków Kapituły, stale rosnącą popularność uniwersyteckie wina zawdzięczają swojemu wyjątkowemu charakterowi.

W wydarzeniu tradycyjnie wzięli udział przedstawiciele świata: nauki, z JM Rektorem UJ, prof. dr hab. med. Wojciechem Nowakiem na czele; winiarstwa, reprezentowanego przez Romana Myśliwca – prekursora polskiego winiarstwa, prezesa Polskiego Instytutu Winorośli i Wina, odznaczonego za wybitne zasługi w działalności na rzecz popularyzacji i rozwoju winiarstwa w Polsce Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; oraz mediów, w którym pierwsze skrzypce grał Wojciech Bosak – uznawany za weterana pisania i mówienia o winie w Polsce, zasłużonego krzewiciela kultury winiarskiej w naszym kraju. Swoją obecnością spotkanie uświetnił także Rektor UJ, prof. dr hab. Karol Musioł, którego fascynacja kulturą winiarską doprowadziła do powstania winnicy „Nad Dworskim Potokiem” oraz utworzenia Kapituły Wina UJ, będącej odpowiedzią na liczne sukcesy uniwersyteckiego wina.

Swoistym clou wydarzenia była degustacja uniwersyteckich win z rocznika 2012, połączona z jego fachową oceną, zgodnie z systemem przyjętym przez Międzynarodową Unię Enologów w skali 100-punktowej. Tej części spotkania przewodził kierownik winnicy „Nad Dworskim Potokiem”, a zarazem „główny architekt” jej największych sukcesów – Adam Kiszka.

Zebrane gremium poddało kompleksowej analizie wszelkie aspekty wina, wpływające na jego końcowy osąd: wygląd – czystość, odcień, intensywność; zapach – elegancję, harmonię; smak – ekstraktywność, równowagę, trwałość oraz ogólne wrażenie. W pierwszej kolejności oceniano wina białe, wytrawne. W tej kategorii, uznanie członków Kapituły znalazły wina Muscat (średnia ocena punktowa – 85,33) oraz Jutrzenka (89,43 punktu). Oceniono także wina czerwone. Najwyższą ocenę uzyskało wino Maréchal Foch – 82,50 punktu.

Niemałe poruszenie wśród członków Kapituły Wina UJ wywołało wino lodowe – Hibernal. Nie szczędzono pochlebnych komentarzy i wysokich ocen. Z wynikiem 92,87 punktu, wino lodowe zostało uznane za najlepsze wino z winnicy „Nad Dworskim Potokiem”.

Nie ulega wątpliwości, że coroczne spotkania Kapituły Wina UJ wspaniale wpisują się w poczet uniwersyteckich tradycji. Dla wielu europejskich uczelni, posiadanie własnej winnicy jest kwestią prestiżu. W przededniu obchodów jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, możemy się szczycić zacnym winem, docenionym w wielu konkursach krajowych i międzynarodowych. Z całą pewnością, trunek z winnicy „Nad Dworskim Potokiem” uświetni wiele uniwersyteckich uroczystości, czekających na nas w wyjątkowym, 2014 roku.

Ocena win:

Lp.Nazwa wina, rocznikRodzaj winaŚrednia ocena punktowaMedal
1.Muscat, 2012Białe, wytrawne85,33Srebrny
2.Jutrzenka, 2012Białe, wytrawne89,43Srebrny
3.Hibernal, 2012Białe, półsłodkie82,14Brązowy
4.Maréchal Foch, 2012Czerwone, wytrawne (z beczki)82,50Brązowy
5.Hibernal, 2012Białe, słodkie, wino lodowe92,87Złoty
Top