IX Międzynarodowy Konkurs Win Uniwersyteckich – medal dla wina UJ!

31 Paź 2016


Centrum Uprawy Winorośli i Enologii Uniwersytetu Mariborskiego (University Centre for Viticulture and Oenology) gościło delegacje uczelni z dziesięciu krajów całego świata podczas IX Międzynarodowego Konkursu Win Uniwersyteckich (9th International University Wine Competition). O tytuł „championa” w sześciu kategoriach rywalizowały 34 wina z takich państw, jak Austria, Węgry, Czechy, Słowenia, Bułgaria, Chorwacja, Serbia, czy RPA.

Przeprowadzony w oparciu o międzynarodowe standardy konkurs win uniwersyteckich od lat cieszy się dużym zainteresowaniem i uznaniem europejskich uczelni posiadających własne winnice. Jury oceniało zgłoszone wina według zmodyfikowanej, 100 punktowej skali Międzynarodowej Unii Enologów (International Union of Oenologists – OIV). W każdej z konkursowych kategorii nagrodzono wyłącznie te trzy wina, które uzyskały najwyższy wynik punktowy.

W kategorii win białych półwytrawnych, trzecie miejsce zajęło uniwersyteckie wino „Jutrzenka” z rocznika 2015. Uzyskując bardzo wysoką notę – 86,29 punktu, „Jutrzenka” okazała się najlepszym winem z rocznika 2015 zaprezentowanym w konkursie.

W VII edycji Międzynarodowego Konkursu Win Uniwersyteckich organizowanego przez Uniwersytet Mariborski w 2010 roku, tytułem championa i złotym medalem nagrodzono uniwersyteckie wino Hibernal z rocznika 2008.

Top