Historia


Winnica jest częścią Rolniczego Zakładu Doświadczalnego Uniwersytetu Jagiellońskiego „Łazy”. Ziemia tutejsza ma bardzo bogatą historię. Pierwszymi jej właścicielkami były panny benedyktynki ze Staniątek. W ich rękach ziemia ta pozostawała od XIII wieku do II Wojny Światowej.

Siostry posiadały w Łazach 16 łanów kmiecych ziemi, karczmy oraz młyn. Wzmiankuje o tym w XV wieku Jan Długosz.

Po wojnie państwo przejęło gospodarstwo w wyniku reformy rolnej. W drodze zamiany w roku 1970, gospodarstwo „Łazy” otrzymał Uniwersytet Jagielloński, za zalany wodą zakład w Dobczycach – Gaik Brzezowa.

Autorem pomysłu założenia winnicy w Łazach jest rektor UJ prof. Karol Musioł, dla którego inspirację stanowiły winnice należące do czołowych uczelni europejskich. Powstanie doświadczalnej winnicy było po części odpowiedzią na potrzeby dydaktyczne Uniwersytetu Jagiellońskiego. Doskonałe warunki pozwalają młodym naukowcom prowadzić doświadczenia i pomiary niezbędne do napisania pracy magisterskiej, czy doktoratu. Opiekunami winnicy są Państwo Elżbieta i Adam Kiszka.

Pierwsze krzewy winorośli zasadziliśmy w kwietniu 2005 roku – białe: Aurora, Bianca, Hibernal, Jutrzenka, Muscat, Serena, Seyval Blanc, Sibera oraz czerwone: Léon Millot i Maréchal Foch. W styczniu 2006 roku wystąpiły rekordowe przymrozki. Odnotowano – 32°C, temperaturę najniższą od 20 lat, czyli od początku prowadzenia pomiarów w stacji geograficznej w Łazach. Winorośl wytrzymała te ekstremalne warunki i jesienią zebraliśmy pierwsze owoce.

Wiosną 2006 roku obsadziliśmy 0,7 ha winorośli szczepami Cascade, Hibernal, Regent i Rondo oraz 0,04 ha winoroślami deserowymi. W tym samym roku, jesienią, kupiliśmy wyposażenie winiarni: prasę koszową, młynek, tanko-fermentatory oraz dymiony o różnej pojemności. Powstały też plany adaptacji zabytkowych budynków na profesjonalną winiarnię.

W roku 2007 roku dokonaliśmy kolejnych nasadzeń, w wyniku czego powierzchnia winnicy zwiększyła się o dodatkowy hektar. Wybraliśmy wówczas następujące szczepy winorośli: Aurora, Bianca, Muscat, Seyval Blanc, Léon Millot, Maréchal Foch i Rondo.

W roku 2008, w następstwie korzystnych zmian w ustawie o podatku akcyzowym, przystąpiliśmy do adaptacji budynku magazynowego na winiarnię. Jesienne zbiory zaowocowały powstaniem pierwszego wina z winnicy Nad Dworskim Potokiem.

Wiosną 2009 roku winnica zyskała dodatkowe 1,3 ha areału, osiągając całkowitą powierzchnię 3,3 ha.

Top